Nadszedł sezon na prace ogrodowe, a wraz z nim pojawia się konieczność zadbania o stan techniczny kosiarki. Korzystamy z niej średnio 30 razy w ciągu roku. Jak samemu zapewnić jej pełną sprawność przez długi okres czasu?
Utrzymanie kosiarki w dobrym stanie zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i dobrą kondycję murawy, ale również jest korzystne dla naszego portfela - sprawna kosiarka zużywa nawet do 30% mniej paliwa. Zanim rozpoczniemy wiosenne prace ogrodowe, powinniśmy wykonać szereg czynności konserwacyjnych.Zaczynamy od oczyszczenia urządzenia. Najlepszym sposobem na usunięcie resztek trawy i ziemi jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Jeżeli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szpachelką lub szczotką. Przed podjęciem się czyszczenia noża oraz spodniej części obudowy umiejscawiamy kosiarkę w pozycji świecą do góry. Jeżeli kosiarka posiada przyłącze do węża ogrodowego, możemy w łatwy sposób oczyścić zespół tnący wodą. Dokonując tej czynności kosiarka powinna stać w pozycji roboczej na płaskiej powierzchni.
Następnym etapem naszej konserwacji jest kontrola i ewentualna wymiana filtra powietrza. Utrzymanie go w dobrej kondycji gwarantuje wydłużenie trwałości silnika nawet o kilkadziesiąt procent. Filtr papierowy oczyszczamy postukując nim o twarde podłoże. Jeżeli mamy do czynienia z filtrem piankowym – możemy wypłukać go w ciepłej wodzie wraz z płynem do naczyń, a po wysuszeniu – polać go niewielka ilością oleju silnikowego. Czystość filtra powinna być kontrolowana regularnie.
W przypadku kosiarek akumulatorowych musimy zadbać o konieczność ładowania akumulatora. Współczesne, bezobsługowe akumulatory nie wymagają dodawania wody przez cały okres eksploatacji. Jak zadbać o odpowiedni stan techniczny urządzenia?
W przypadku pracy cyklicznej, akumulator powinien być doładowywany po każdym użyciu. Nie należy przechowywać go w stanie rozładowanym, gdyż mogłoby to doprowadzić do skrócenia trwałości urządzenia. Ładowanie powinno trwać maksymalnie 24 godziny. W przypadku akumulatorów pracujących buforowo w zestawach zalecane jest prowadzenie dokumentacji eksploatacji baterii, w której będą zapisywane zmierzone wartości, próby rozładowcze, przerwy w zasilaniu itp. Raz w roku należy wykonać próbę pojemności zestawu baterii akumulatorów – mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.
Kolejną z kluczowych czynności jest wymiana oleju. Jeżeli całe paliwo znajdujące się w baku zostało zużyte, zdejmujemy przewód ze świecy zapłonowej. Następnie – najlepiej przy pomocy specjalnej pompki opróżniamy zbiornik. Teren wokół kosiarki najlepiej zabezpieczyć nieprzepuszczalnym materiałem, aby olej nie dostał się do ziemi. Olej silnikowy powinno się zmieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki.
Jeżeli w odpowiednim czasie przeprowadzimy szereg czynności zapewniających właściwy stan techniczny kosiarki, będziemy cieszyć się sprawnością urządzenia przez długi okres czasu. Nie dopuśćmy do zaniedbań w tym zakresie. Podstawowe czynności konserwacyjne jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, więc warto już teraz zadbać o nasz sprzęt.
Iwona Suwara
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-przygotowac-kosiarke-do-sezonu